Abychom Vám mohli nabídnout co nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlasím Informace & Nastavení
CZ EN
'

Zážitky nad zlato. Proč jsou pro nás balzámem na duši?

admin | 15 února, 2021

Možná jste už někdy přemýšleli, proč vás tolik těší vzpomínky na úchvatný západ slunce z minulé dovolené či na romantickou večeři v útulné restauraci. Odpověď je prostá a ve skrytu duše ji známe všichni. Život je hlavně o zážitcích, které v nás zanechávají dlouhodobý pocit štěstí a přináší tak lehkost našemu bytí. Dávají nám zkrátka to, co hmotné věci nikdy nemohou. Pokud se ptáte, proč tomu tak je, máme pro vás pár postřehů.

Zážitků nikdy nelitujeme a jsou vždy takové, jaké si je uděláme. V případě hmotných věcí se s ostatními neustále předháníme. Toto vzájemné srovnávání nás omezuje v rozvoji a životní spokojenosti. Je to dáno i tím, že na hmotné věci si rychle zvykáme a jejich vlastnictví nás brzy omrzí. Touha po nových dokonalejších věcech je dána moderní dobou, kdy obchody chrlí stále lepší a lepší produkty. A my se tak ocitáme v začarovaném kruhu.

Zážitky naproti tomu netrvají příliš dlouho, často jsou v mžiku pryč. Vytváří však trvalé příjemné vzpomínky, které se nám vryjí do paměti, a ještě po letech vyvolávají úsměv na tváři. A přesně v tom je zásadní rozdíl, neboť šťastné vzpomínky se nikdy neomrzí.

Zážitky patří jenom nám a nikdo nám je nevezme. Hmotné věci hlídáme a bojíme se o ně. Věci se mohou rozbít, ztratit nebo nám je někdo může ukrást. To u zážitků nehrozí.

Zážitky můžeme sdílet s těmi, na kterých nám záleží. A to dokáže pravé divy. Když společně cestujeme, sportujeme, večeříme nebo se třeba jen tak obejmeme – to vše neuvěřitelně posiluje, upevňuje a zlepšuje vztahy.

Zážitky obohacují život a učí nás. Říká se přece, že chybami se člověk učí, a i chyba je vlastně zážitek. Přesně tak se totiž učíme skutečně žít. Můžeme pak více nahlédnout do vlastního nitra a lépe tak porozumět i jiným lidem či kulturám.

Zážitky nás vždy posouvají o schůdek výše, stáváme se díky nim lepšími a otevíráme svá srdce dokořán.