Abychom Vám mohli nabídnout co nejlepší služby, používáme soubory cookies. Souhlasím Informace & Nastavení
CZ EN

Kde ulovit pocit štěstí?

Co znamená být šťastný? Není to neustálý stav oslav a bavení se, obklopení se různými výrobky a službami, které si můžeme pořídit. Raději bych to definovala jako pocit dlouhotrvající spokojenosti se svým životem– žít svůj osobní a profesní život v souladu s vlastními hodnotami (vše, co je pro mě důležité). 

“V životě každého člověka hraje srdce obrovskou roli. V něm sídlí zdroj našich citů a emocí, stejně jako ohromný zdroj energie”

V poslední době se stále častěji hovoří o pocitu štěstí. Nejprve však prosím definujme, co znamená být šťastný. Není to – jak si dnešní obchodní odborníci přejí, abychom uvěřili — neustálý stav oslav a bavení se, obklopení se různými výrobky a službami, které si můžeme pořídit. Raději bych to definovala, stejně jako mnoho filozofů, duchovních mistrů, ale i učenců, vědců a psychologů, jako pocit dlouhotrvající spokojenosti se svým životem — žít svůj osobní a profesní život v souladu s vlastními hodnotami (vše, co je pro mě důležité).

Poznat a používat mnohé své síly namísto soustředění se na svých pár slabin, být radostný a vděčný za to, co mám teď, v současné době, obklopen lidmi a jakoukoli jinou živou bytostí, kterou miluji a která miluje mě, a vlastně nežít neustále v minulosti nebo v budoucnosti.

Neroste počet nešťastných lidí, ale všeobecné vědomí pomíjivé povahy a shromažďování těch věcí, o kterých se domníváme, že nám poskytnou blahobyt a navodí v nás pocit štěstí místo toho, abychom se dívali dovnitř, kde je ukryto všechno k tomu, co potřebujeme, abychom se cítili šťastně (pokud jsou samozřejmě splněny naše nejzákladnější potřeby, například jídlo, přístřeší a pocit bezpečí).  

V životě každého člověka hraje obrovskou roli srdce. V něm sídlí zdroj našich citů a emocí, stejně jako ohromný zdroj energie. Rozhodnutí, která činíme v životě ze srdce, jsou většinou ta správná. Ale ve velkém shonu po nestálých zdrojích štěstí jsme zapomněli, jak se připojit k té naší vlastní továrně štěstí. Připojením se k srdci objevujeme své síly a hodnoty, a hlavně v něm – jak se říká — krásně dobijeme baterky.

Co nám nejčastěji brání zažívat štěstí? A lze štěstí „trénovat“?
Já bych se neptala, co nám brání zažívat štěstí, ale kdo nám v tom brání? Jsem hluboce přesvědčena, že se tomu bráníme my sami. Existuje nesčetné množství výsledků vědeckých výzkumů, které toto dokonale potvrzují. Tudíž velmi dobrou zprávou je, že se štěstí dá trénovat! Jen se lépe podívejte kolem sebe. Uvidíte mnoho lidí žijících svůj život s častým pocitem štěstí, přestože jsou pod velkými a pravidelnými vnějšími tlaky. Oni totiž používají (záměrně či nikoliv) techniky, jak si dlouhodobě dobít baterky a zvýšit svou odolnost vůči vnějším vlivům.

O jaké techniky se jedná?
Moc ráda dávám jako dokonalý příklad existenci lotosového květu. Lotos vypadá a voní krásně, vznáší se v klidu na vodě a přitom má své nohy hluboko v blátě a kalné vodě. Můžeme se naučit nebýt dotčeni a netrápit se blátem kolem nás a spíš to bláto použít tak, abychom byli šťastní, krásní a užiteční jako ten lotosový květ.

A jedna z takových technik je žít v souladu se svými hodnotami…
Osobní hodnoty hrají v pocitu štěstí člověka obrovskou roli. Naše hodnoty jsou totiž naším životním kompasem!
Vědomě či nevědomě tyto hodnoty řídí naše rozhodnutí, motivují nás a hrají zásadní roli v úrovni naší spokojenosti, a to ve všem, co děláme. Když se nad tím zamyslíte, většinu času, kdy se cítíme ztracení, nešťastní, labilní nebo nenaplnění a kdy cítíme, že nám v životě něco chybí, je obvykle proto, že naše hodnoty nebyly splněny.

Další technikou je žít přínosným způsobem a získat ze svého života co nejvíce díky konceptu PERMA.
Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody navazují na přelomové práce Dr. Martina Seligmana, který přišel s konceptem PERMA. Tento koncept vznikl na základě dlouhodobých výzkumů po celém světě a představuje pět klíčových prvků pro plně uspokojivý život. Velmi stručně — jedná se o tyto prvky:

P.E.R.M.A.
Positive emotions: pěstovat pozitivní emoce, cítit se dobře.

Engagement: být plně zaujatý prováděnou činností, flow.

Relationships: mít autentické a pozitivní vztahy s druhými.

Meaning: vést smysluplný život.

Accomplishment: pro inspirativní a naplno prožitý život je také velmi důležité dosáhnout cíle a úspěchu – ale nejenom to.

Když zkombinujeme prvky PERMA s dalším doporučením, a to — „kouzelnou trojicí“ —, tedy účinným návykem, kdy si každý večer zapíšeme tři věci, které se nám ten den podařily anebo nás v ten den potěšily, můžeme se aktivně dobrat ke spokojenosti a k práci, která nás baví a dává nám smysl.

Celý text najdete na www.ayurvedicbreakfast.cz

Roya Ravanbakhsh
– je certifikovanou NLP koučkou a Heartfulness Meditation full-trenérkou.